חיפוש

מלים לשבת, ח' כסלו, התש"פ

שלום לחברות ולחברים,


זה הענין

בימים הקרובים נעשה עוד מאמץ אחרון להקים ממשלת אחדות רחבה. יש סיכוי סביר, חשש גדול, שהדבר לא יעלה בידנו.

אני מודע היטב לצורך שבהקמת ממשלה, לעיכובים שממשלת מעבר גוררת בהעברת תקציבים ובקבלת החלטות חשובות. אני מודע לכך שהמשבר השלטוני מכרסם באמון הציבור במערכת הפוליטית ואולי, חס וחלילה, במשטר הדמוקרטי. בה בעת, אני מחויב לערכים מכוננים של יושר וצדק ושל מנהיגות מוסרית, שאיני מזהה בראש הממשלה המכהן וברוח שהוא משרה עלינו. במקביל, אני מכיר את ההיסטוריה המבישה של אי כיבוד הסכמים והבטחות, שמלווה את ההתנהלות הפוליטית "המוצלחת" והמבישה של נתניהו.

קרוב לוודאי, שהשתתפות בממשלת נתניהו, שתחילתה באחריות לאומית ובגישה ממלכתית, סופה יהיה בהתדרדרות מוסרית ובהשחתה ציבורית.

התביעה להקמת ממשלה אינה יכולה להתעלם מביזוי ערכי שיונחת עלינו, בעצם קבלת סמכותו של ראש ממשלה נאשם בשוחד, מירמה והפרת אמונים.

הציפייה לאחדות חייבת להתייחס למלכודת הפתאים, שסביר מאוד שזומם משמיד השותפים מבלפור.

הדילמה שלנו אל תוך השבוע הבא היא, אם כן - איזה מארג של צרכים ועקרונות יקבל מאיתנו את זכות ההובלה: תקווה לתיפקוד טוב יותר של מערכות השלטון ומנוחה לאזרחים היגעים מבחירות או עמידה נחרצת על מנהיגות מוסרית שדואגת לכלל האזרחים וחוכמה פוליטית בטרם פורענות.


הסדר הנכון

רוחות של הסדר מנשבות בעוטף. הצבא מתאפק, הפוליטיקאים מלחששים, האזרחים מייחלים. בכינוס השבועי של "מסדר הדר", למען השבת הבנים, אמרתי היום בקבוץ גבים, שכאיש של שלום, כאבא שמגייס מחרתיים בן לצנחנים, כתושב האזור וכמי שמאמין בערכי הרעות והסולידריות בחברה הישראלית, אני תובע מהממשלה להתנות כל הליך של הסדרה בצעד ראשון של השבת הישראלים מעזה, אלה החיים ואלה המתים.


לא משעמם

· השבוע ביקרתי במועצה האזורית דרום השרון, יחד עם בוגי יעלון והח"כים יעל גרמן, מיקי חיימוביץ, רם שפע, צביקה האוזר, אורלי פרומן, גדי יברקן. נפגשנו עם עשרות ממלאי תפקיד בישובים ובמועצה ושמענו על מצוקת הכפר במרכז הארץ, המתקשה להתפרנס מחקלאות ואשר נאבק כנגד החרמת אדמות חקלאיות לצרכי פיתוח, שחלקו אינו מוצדק וכנגד מדיניות אכיפה בלתי מידתית בנוגע לבניה לא מוסדרת.· ביקרתי עם בני גנץ והח"כים פנינה תמנו שאטה ורם שפע במועצה האזורית רמת הנגב, בפריפריה הרחוקה - מפאתיו הדרומיים של מטרופולין באר שבע ועד לגבול מצרים. ערן דורון, ראש המועצה, חשף בפנינו חקלאות עקשנית ומיטבית, ייצור חשמל ממקורות מתחדשים, קהילות שיתופיות של דתיים וחילוניים, שת"פ מרנין בין יהודים ובדווים, בתי חסד של מחוייבות אנושית ומחוייבות לאיזון בין צרכי פיתוח ושימור סביבתי. קינחנו בביקור בצריף בן גוריון ובטכס האזכרה השנתי לפולה ודוד.

המרחק בין קיסריה לשדה בוקר קצר עשרת מונים מהמרחק בין מנהיגות

של דוגמא אישית בבגדי חאקי לבין מנהיגות של "אני ואפסי עוד" בחליפות

עילית.· בכנס השנתי של מדעי הבקר והצאן שהתקיים בירושלים מצאתי רפתנים ונוקדים גאים ומאוכזבים: גאים על יכולות מקצועיות מצויינות שפותחו בישראל ומאוכזבים ממדיניות ממשלתית שגויה, שמערערת את החקלאות המקומית.

· בשיחה שקיימתי עם "נערי האוצר" אשר על החקלאות, יחד עם ח"כ רמי בן ברק ואביתר דותן, מזכ"ל התאחדות מגדלי בקר לחלב, החלפנו רעיונות על האפשרות להגיע להסכמות רחבות, בין המגדלים לאוצר ובין המגדלים לבין עצמם, באשר למדיניות התכנון והתקציב של ייצור החלב.

· בוועדת הכספים התחלתי את המאבק על תקציב ההסעות לבתי הספר שהאוצר מעכב, בעיקר למועצות האזוריות.

· התראיינתי פעמיים לערוץ הכנסת, פעמיים לרדיו דרום ופעם אחת לגלי ישראל.

· קיימתי שיחות אישיות עם גנץ ולפיד; להבנתי, עם הנצח מפחד רק מדרך מושחתת ומשחיתה.


חוסן לישראל

מרכז המחקר והמידע של הכנסת אירגן השבוע יום פעילות גדוש בסוגיית הפריפריה בישראל. השתתפתי בשני מושבים שעסקו במחקרים על חוסן אזרחי במצבי חירום ועל יחסי הגומלין בין תקשורת ופריפריה. עמדותי העיקריות בתחומים אלו: מנהיגות, מקומית ולאומית, משרתת ומחוייבת הינה רכיב חיוני בחוסן התושבים ובחיזוק הפריפריה והספר; העצמת הכוחות המקצועיים המקומיים וחיזוק הסולידריות בין התושבים מנבאים היטב את יכולת הקהילות להתפתח הרחק ממוקדי השירותים הארציים ולחזור לאיתנן לאחר משבר; השלטון המרכזי מחוייב לתושבי הפריפריה במתן שירותים איכותיים על בסיס רף אוניברסלי, שייקבע באופן מושכל; בתקשורת, יש לדבוק בדרך אמצע נבונה בין הצגת הקשיים, המחירים והאתגרים שיש בפריפריות הגיאוגרפיות, החברתיות והכלכליות לבין חשיפת העוצמות, היכולות והתקוות שטמונות בתושביהן.

ביום שלישי הקרוב, אני מוביל - יחד עם ח"כים נוספים בשדולה למען שדרות ועוטף עזה - כנס שיניח את התשתית לתכנית ממשלתית ארוכת טווח, שתאפשר את המשך הצמיחה בעיר ובמועצות האזוריות הסמוכות לעזה, גם בשנים הבאות, שאין סיבה להניח שתהיינה נטולות משברים ותקריות משבריות.


נבקש משחק הוגן

בכפר קרע אשר בואדי ערה פגשנו שלשום, ח"כ רם בן ברק ואנוכי, את ראש המועצה המקומית, עו”ד פיראס בדחי ואת שכנו, עו"ד מודר יונס, ראש מועצת ערערה ויו"ר הוועד הארצי של ראשי הרשויות המקומיות הערביות בישראל. המפגש הינו רכיב במאבק שלנו להפסקת האכיפה הפוגענית כלפי בניה בלתי חוקית, כפי שבאה לביטוי ב"חוק קמיניץ" (תיקון 116). אנחנו, נציגי החקלאים והמרחב הכפרי שמוכים בסוגיה זו, פגשנו את נציגי המגזר הערבי, שגם כלפיהם מתקיימת מדיניות בלתי הוגנת, לאחר שנים של אפלייה בתכנון ובהסדרת הבנייה. השבוע, בכנסת, נשתתף, יהודים וערבים, בכנס שיעסוק בסוגייה זו.

המפגש בלשכתו של בדחי חיזק את המחוייבות שלנו לכל תושבי ישראל, תהיינה שפת אימם ואמונתם הדתית אשר תהיינה.
שבת שלום, אלון

252 צפיות

©2019 by אלון שוסטר. Proudly created with Wix.com