חיפוש

מלים לשבת, ו' בטבת התש"פ

שלום לחברות ולחברים,


עד כאן!

נתניהו הימר השבוע על כל הקופה, שלו ושלנו.

אני מתרשם מאד מהעובדה שהתמיכה בו, כפי שמתבטאת בסקרי סוף השבוע, אינה מושפעת ממלחמת החורמה שלו כנגד מוסדות אכיפת החוק והמשפט. מתרשם אבל נחוש, יחד עם המוני בית ישראל, לעמוד כנגד האשמת הכפופים לו, שומרי הסף של כולנו, בחתירה תחתיו, ב"הפיכה שלטונית".

הוא עקשן, אנחנו סלע;

הוא ינסה לשרוף את המועדון ואנחנו נגן על הבית של כולנו;

הוא ימשיך בהתנהגות האגואיסטית ואנחנו נתעקש על ערכי המנהיגות המשרתת.


סימני חיים בכנסת ה 22

ועדת הכספים היתה הזירה בה נאבקנו השבוע למען השעיית תיקון 116 ("חוק קמיניץ"), שמתמודד באופן לא הגון (בלי משפט, בהתראות קצרות, בקנסות עתק) למען מטרה צודקת (הסדרת הבניה). אבי כהן, ראש מערך האכיפה הנוקשה, אמר בדיון משפט מוסכם: "אין תכנון בלי אכיפה ואין אכיפה בלי תכנון". תמכנו בעמדת המועצות האזוריות ותנועות ההתיישבות שדרשו עצירת האכיפה הלא מידתית למשך חמש שנים, במסגרתן תתבצע הסדרה ותכנון מואץ. הליכוד, אגב, לא הצטרף לדרישה זו.

המשך יבוא.

סיפור דרך

· השבוע פגשתי קבוצה נכבדה של ראשי מטות ופעילים של כחול לבן במרחב הכפרי. היה זה מסע מחזק במרכז הארץ ובצפונה, שחשף אותי לרבים ונחושים. כרמלה גרבינר ממבואות חרמון תמצתה את נקודת המוצא שלנו היטב: "אין לנו כוח, אין לנו חשק...ואין לנו ברירה; אנחנו הולכים לעשות את זה". פגשתי גם את איציק כהן מהגליל העליון, שרה לוי מקצרין, פיני ירון, אורי הייטנר ודוד פלד מהגולן, שרונה רודוי, מגלבוע, גלעד צובינסקי, מעמק הירדן, אורן יזרעאל, מעמק המעיינות, דוד ממן, מרום הגליל, כפיר לוי, מעלה יוסף, לירון לינדנר, מטה אשר, רומן ברזובסקי והילל הילמן מכפר תבור, אבשלום חביב, מהגליל התחתון, יוסי זימבריס, עמק חפר, עליס הישריק, חוף השרון, ורד אמיר, מנשה, דוסי אלטמן, חבל יבנה ושלמה פריינטה, מהר חברון.

בראשית השבוע נפגשתי, לנרות ולביבות, בביתה של נירה שפק בכפר עזה, עם גור כץ שהצטרף לנירה ולאנשינו בעוטף עזה.

· בזירת התק"צ, נפגשנו, ח"כ רם שפע ונרי שוטן, עם ניר מאיר. על הפרק – תנועות הנוער בקבוצים ובמושבים.

בזירה הבינלאומית, נפגשתי עם קונסול הודו בישראל, שסייע לנו בפרוייקט הלווין שבנו תלמידי שער הנגב ושוגר לחלל על גבי טיל הודי.
· בהזמנת חברי, אורי לוי (רוחמה), פגשתי את הנהלת "משקי הדרום", שמייצגים עשרות קבוצים ומושבים שמתעקשים לעבד את אדמת ארץ הקודש בשפלת יהודה ובהריה...ולחיות בכבוד מעבודה זו.

· במועצת מטה יהודה ליוויתי את ראש כחולבן, ח"כ בני גנץ, יחד עם הח"כים פנינה תמנו שאטה, חילי טרופר ויועז הנדל. סקרנו את מכלול האתגרים של קיום כפר וחקלאות לצד ערים ומועצות מקומיות שחלקן צפויות להתרחב מאד. פגשנו גם את מנהיגי עין ראפה, עין נקובה אבו גוש והר אדר.

· התראיינתי ברשת ב', רדיו קול ברמה, כאן מורשת ובכאן 11.

לא נפקיר בנינו לזר

"מסדר הדר", להשבת החיילים החללים, התקיים גם היום באתר "חץ שחור", ליד ביתי, תחת רושם "ארץ צבי", שיר הנושא לסרט "מבצע יונתן", שכתבו תלמה אליגון ודובי זלצר:

אֶל אֶרֶץ צְבִי אֶל דְּבַשׁ שְׂדוֹתֶיהָ אֶל הַכַּרְמֶל וְהַמִּדְבָּר אֶל עַם אֲשֶׁר לֹא יֶחֱשֶׁה שֶׁאֶת בָּנָיו לֹא יַפְקִיר לְזָר, אֶל אֶרֶץ צְבִי שֶׁבְּהָרֶיהָ פּוֹעֶמֶת עִיר מִדּוֹר לְדוֹר אֶל אֶרֶץ אֵם לְטַבּוּרָהּ קְשׁוּרִים בָּנֶיהָ בְּטוֹב וּבְרַע.

בַּחֲצִי הַלַּיְלָה עוֹבֶרֶת בִּשְׂדוֹתֵינוּ רוּחַ שָׁרָב עֲרָבָה אִלֶּמֶת תַּרְכִּין אָז רֹאשׁ עַל אֲשֶׁר עִם שַׁחַר לֹא שָׁב
שמחה גולדין סיפר בטכס שהרינגטון בטלפון של הדר היה מתוך לחנה של תלמה ("אל עם אשר לא יחשה, שאת בניו לא יפקיר לזר").

בתחילת השבוע, בראיון טלוויזיה ב"קלמן וסגל", עניתי שאני שולל בתוקף קידום הסדרה, שאני אומנם תומך בה עקרונית (גם אם אין לה סיכוי מימוש לטוח ארוך), אם אינה כוללת את השבת החיילים והאזרחים הישראלים מעזה. ציינתי שאני מעריך שאני מדבר בשם מרבית תושבי עוטף עזה.דבש שדותיה

אתמול התארחתי במשק ליבנה, בכפר ביל"ו, משק שהוקם לפני 70 שנה על ידי סבתא אסתר שיף (95), ניצולת שואה שחיה לצד משפחתה - שלושה דורות של חקלאים שהיא גידלה לתפארת תקומת ישראל. המשק מפותח במלא המרץ על ידי דורון, הנכד, שמשמש, בהתנדבות, כיו"ר ארגון הדבוראים. איתו ועם חבריו להנהגת הענף, צללתי אל מכמניה של ארץ הצבי.

פעם הם נקראו כוורנים, על שם מגורי בעלי החיים אותו הם מטפחים (ע"ע לולנים, רפתנים); מסיבות פונטיות מובנות שם מקצועם הומר והוצמד אל שם החרק המעופף. הדבורות ניזונות מצוף ואבקת פרחים ובתמורה מעניקות לנו דבש והאבקת צמחים. הן מאביקות צמחית בר, עצי פרי וירקות ומהוות בשל כך גורם אדיר חשיבות לייצור המזון בעולם. קחו שני מספרים: תעשיית הדבש מגלגלת בארץ כ 70 מליון ₪, בעוד שתרומת האבקת הצמחים לחקלאות הישראלית מוערכת בכ 2 מליארד ₪.

עם התקדש הכנסת ה 23, במהירה בימינו, אגיש הצעת חוק לאסדרת הענף הצנוע והמתוק הזה, שיש המבקשים להכניס גם בו את חוסר היציבות שמתרחשת, למשל בענפי הפטם, החלב, המידגה והצאן.
מגש הכסף

גם בניו של מושב כפר ביל"ו התנדבו לפלמ"ח, פלוגת המחץ של ההגנה, כח המגן העיקרי של הישוב העברי שהביא לעצמאות ישראל. עמוד השידרה האנושי של המחתרת הגדולה, שהעם חב לה את חירותו, מקורו בבנות ובבנים שגדלו בקבוצים ובמושבים ובבוגרות ובוגרי תנועות הנוער החלוציות. מחלקות הפלמ"ח חיו, עבדו והתאמנו בהתיישבות הכפרית.

בצהרי יום ג' השבוע חילצתי לעצמי, לרוחי ולנפשי, שעתיים מחוללות התרגשות, בהרצאה ובסרט של ד"ר שאול פז, שעסקו בתרומתן הכבירה של תנועות הנוער להקמת המדינה. ידוע שהישוב העברי, שמנה כ 650 אלף איש שכל כ 6,000 חללים במלחמת הקוממיות; מדובר בכאחוז אחד מאוכלוסית המדינה הצעירה. עכשיו שימו לב: כ 1,500 מהנופלים הם אנשי פלמ"ח, מבני תנועות הנוער וההתיישבות, שבנו את שלוש חטיבות הפלמ"ח. הפלמ"ח מנה בשיאו כ 6,000 לוחמים, רבע מהם נפלו, סדר גודל דומה נפצעו.

מגש הכסף כבר אמרנו?

כבוד נפל בחלקי לשבת בארוע ליד אלוף (בדימוס) אלעד פלד, שהיה ממפקדי הפלמ"ח שהגן על צפת באביב תש"ח ושיחרר אותה בעוז ובאמונה. אני מכיר את אלעד מזה 44 שנים ומעולם לא ראיתי אותו מתרגש כל כך.

מדובר ברכיב מפרוייקט עצום ממדים על תנועות הנוער, ששאול הקדיש לו 15 שנים ובמסגרתו צילם 200 בוגרים, לוחמים, חוקרים ועדים, פרסם ספר עב כרס והכין סרטי טלוויזיה שמחכים להקרנה.

https://www.tzavta.co.il/EventPage.aspx?id=6101


אני ממליץ לכם להגיע למפגשים בצוותא ולהזמין את שאול פז למפגשים נוספים. תהיה זו תרומתכם להטמעת ערכן של תנועות הנוער וההתיישבות העובדת להקמת ישראל ולביסוס ריבונותה, ביטחונה,כלכלתה ותרבותה.


שבת של שלווה ונחת, אלון

5 צפיות

©2019 by אלון שוסטר. Proudly created with Wix.com