חיפוש
  • אלון שוסטר

מילים לשבת כ"ט באלול תש"פ

שלום לחברות ולחברים,


מלחמת הקורונה השנייה אנחנו מנהלים כעת, באחריות עצומה, את המערכה על בלימת המגיפה ועל הצלת כלכלת ישראל. אנחנו משתדלים לקבל החלטות שלא יתנו מקום בכיר לפוליטיקה אלא רק לאיתור השביל הדק, החמקמק, שמתווה את האופטימיזציה שבין בריאות האנשים ובריאות המשק. כאמור, לפוליטיקה - אין כאן כניסה, לאמון הציבור – כן. מכאן, הצורך בדיוק ההחלטות שבין הכלכלה לבריאות על ידי הטמעת רכיב התנהגות האזרחים. המשימה היא להגדיל ככל האפשר את ה"הפרש" בין פעילות כלכלית מקסימלית לבין מינימום מגעים בין אישיים. ה"הפרש" הזה, שיבטא את יכולתנו לצאת מהמשבר הבריאותי, תוך תשלום כלכלי קטן ככל האפשר, תלוי באופן הדוק במילוי ההנחיות על ידי הציבור. זה המקום לומר לתומכי מפלגות האופוזיציה: גלו אחריות לאומית, הקפידו על ההנחיות, על אף שיש בהן גם סתירות. זה הזמן לומר לתומכי הקואליציה: גלו ערבות הדדית, שימרו על התקנות, מעצבנות ככל שתהיינה. הבריאות שלנו, של הילדים שלנו ושל ההורים שלנו אינה עסק מפלגתי, היא ענייננו המשותף, בו בא לביטוי עיקרון האחריות ההדדית של בני האדם כולם.


לא דיווחת, לא עשית • לקראת ההגבלות על תנועה ועסקים, עמדנו על קיום מסחר במזון טרי בשווקים פתוחים ועל הנגשת ארבעת המינים לציבור הרחב. כמו כן, פעלנו לכניסת עובדים פלשתינאים וחזרת תאילנדים שעובדים בחקלאות. • שכנענו את האוצר לאפשר את מסגרת ייבוא ירקות במצב של מחסור חריף; הביצוע הקונקרטי של מילוי מחסור עמוק ומתמשך על ידי ייבוא - נמצא באחריות משרד החקלאות. • אפשרנו קידום הצעת חוק פרטית שתרשה בידוד כלבים בדירת בעליהם, במקום במכלאות ההסגר. • מנכ"ל המשרד השיק את פעולת הצוות הבין משרדי, בין ארגוני, להכנת הסכם תכנון משק החלב בעשור הבא. • השתתפתי בישיבות ממשלה מרתוניות להחלטה על אופן ההתמודדות עם המגיפה. • קיימתי סיור בן יומיים בערבה התיכונה, בחבל אילות ובעיר אילת. פגשתי את ראשי הרשויות והישובים, חקלאים ואנשי עסקים ומחקר במלח"י (המכון הלאומי לחקלאות ימית). • פגשתי פעילים של מפלגת כחול לבן בעיר העברית הדרומית ביותר והרמתי כוסית לחג גם עם פעילים שלנו בקרית גת ובאשקלון. קיימתי את שיחת הזום השיגרתית, בהובלת השר יזהר שי, עם פעילים ברחבי הארץ. • פגשתי את אושרת גני גונן, ראש מועצת דרום השרון ומנכ"לה וציינתי עימה את החג במרכז הלוגיסטי של "לקט ישראל". קיימתי מפגשים, פיזיים ווירטואליים, לקראת החג - עם מועצת החלב ומאות רפתנים, מועצת הדבש ודבוראים, עובדי משרד החקלאות והתאחדות חקלאי ישראל. קיימתי מפגש בשדות מכון וולקני עם חקלאיות וחקלאים מצפון הארץ ודרומה, ברכתי את מזכירות תנועת המושבים, את חקלאי "משקי דן" מדרום הארץ ואת הנהלת הקרן לנזקי טבע (קנ"ט) שמעניקה לחקלאי ישראל שכבת הגנה כלכלית חיונית בפני פגעים ונזקים. • התראיינתי ליומני הבוקר בגל"צ ורדיו דרום, בתכנית הערב של גל"צ וברדיו הגליל העליון.

בני אברהםבנספח החקלאות של הסכם השלום שנחתם השבוע בוושינגטון כתוב: "הצדדים מכירים בחשיבות הגדולה של פיתוח חקלאי בר קיימא, בהכירם את תפקידו החיוני לאבטחת הביטחון התזונתי ולשמירת איכות הסביבה. הם ישתפו פעולה כדי להביא למיצוי טכנולוגיות קיימות, להקל על שיתופי פעולה חדשים, לשתף ולפתח ידע, טכנולוגיות וגישות חדשניות בתחום חקלאות המדבר, טכנולוגיות השקיה, חקלאות במי ים רדודים, ייצור בר קיימא של מזון דגים מזין והשבחת זרעים באקלים חם ולח." ערב החג, ביקשתי לשוחח עם שרת המזון של איחוד האמירויות הערביות ולברך אותה על חתימת הסכם השלום; בתוך שעות ספורות נפגשנו בזום. ברכנו זו את זה על חתימת ההסכם וסיפרתי לחברתי הנכבדה על הביקור המרתק שקיימתי השבוע במכון הלאומי לחקלאות ימית, באילת, בו נוכל ליישם בעתיד הקרוב את שיתוף הפעולה עליו דיברנו בהסכם. בישרתי לקולגה שלי על השנה העברית שעומדת להתחיל והיא שמחה לברך אותי, ב Shana Tova והוסיפה: "איזו התחלה נפלאה לשנה חדשה(..) זהו רגע היסטורי, זוהי שותפות היסטורית".ימים של תקווה לפני עשרים שנה, בערב ראש השנה תשס"א, שרו בטקס ראש השנה במפלסים שתי נשים צעירות: "הנה הם באים ימים של שקט אחרי הרעש הגדול והנורא אפשר לנוח קצת על המרפסת ולאסוף את שברי הסערה

הנה הם באים ימים של שקט כבר שכחתי איך שהם נראים אפשר עכשיו לפתוח את הדלת לשלוח אל הרוח ציפורים.."
זה היה רגע של תקווה קסום, שהתרסק כעבור שעות, עם פרוץ האינתיפאדה השנייה, שהולידה גם את שני העשורים של מתקפות טרור מרצועת עזה על ביתי, על חברי ועל שכני. בדור שחלף, אני שב ונזכר בשיר המתוק, בתמימות הכובשת של החג האחרון, לפני שפרץ עוד רעש נורא, שעדיין לא השתתק. אין לי עדות חזקה מאד אבל מה אכפת לכם שנאחז בקצה החוט האמירתי, בכדי לקוות שאולי אולי, החצנת היחסים עם מדינות המפרץ, תיחשב בחלוף שנים, כאבן פינה לשינוי מגמה חיובי ביחסי השכנות הטובה בין בניו של אברהם. "הנה הם באים" (מילים: ירדן בר כוכבא, לחן: אבי גרייניק. השיר מצורף בתגובות)

סוגרים מעגל פרופ' נחמה לייבוביץ מצוטטת כמי שאמרה: "בבית הספר אמרו לנו שצריך להתנהג יפה במיוחד בעשרת ימי התשובה שבין ראש השנה ליום הכיפורים. בבית, אבא אמר לי שזה נכון, אבל צריך להתנהג לא פחות יפה, גם בין יום כיפור לראש השנה..."


שנה טובה ושבת שלום, אלון2 צפיות

©2019 by אלון שוסטר. Proudly created with Wix.com