חיפוש
  • אלון שוסטר

מילים לשבת, כ"ב כסלו התש"פ

שלום לחברות ולחברים,


"האם ראית את האופק לאחרונה?" שיר נוסצקי ובן זוגה, רגב קונטס, הם ממנהיגי מחאת קיץ 2011. הם גם מיוזמי סידרה שנתית של הרצאות בנוסח TED, שמכוונת לשימור אור הנר של התקווה לעתיד טוב יותר במרחב היחסים בין תושבי הארץ שלנו. השבוע, לראשונה, התקיים האירוע בקו העימות הדרומי. קרוב לאלף חביירים וחביירות גדשו את אולם אשכול, הם באו כדי לשמוע רעיונות חדשים, מעוררי השראה ותקווה, הם באו לתמוך - ברעיון האופטימי המכונן, זה בזה, בעצמם, בעצמנו. עוד פרטים – בהמשך.


אם חקלאות כאן בועידת ישראל לחקלאות (העשירית, בארגון "משוב") שהתקיימה בירושלים, השתתפתי במספר מופעים: שולחן עגול לנושא תכנית אב לחקלאות (תנאי לשיקום החקלאות בארץ חמדת אבותינו), מפגש עם חקלאים צעירים מצטיינים (פרוסים על פני המדינה ונלהבים לעסוק בעבודת האדמה בשילוב ידע מתקדם) ופאנל שעסק בנושא סימון ארץ הייצור של מוצרי מזון שנמכרים בתפזורת ובאריזות לא תקניות (תואם את הצעת החוק שהנחתי על שולחן הכנסת המתפוזרת ושזכתה לתמיכה של (כמעט) כל סיעות הבית).מלמעלה או מלמטה? ד"ר אוריאל אבולוף, חוקר לאומיות, מהפכות וסכסוכים במזרח התיכון מאוניברסיטאות ת"א ופרינסטון גילה לנו את מוצא האדם מסכסוך קיומי מדמם - מנהיגים אמיצים וחכמים שיובילו מהלך מפתיע: במקום להגיע להבנות ולפיוס מוקדם עם השכן – האויב ורק אז לכונן את ההסדר המדיני, הם יקימו את המבנה האזורי החדש והוא יעודד בתורו את האמון והפיוס בין העמים. לי זה מזכיר את הגששים: "קודם כל יתחילו לבנות את הקפיטריה למעלה, אחר כך, יבנו בהדרגה למטה". כדי לעודד את המנהיגים משני הצדדים לקפוץ למים הסוערים והקרים, הוא מציע את "משאל העמים", יוזמה אזרחית לקבלת עמדת שני העמים על אודות מתווה הסדר שיבסס את זכותם להגדרה עצמית, כל עם בחלק מהארץ המשותפת.


נבקש משחק הוגן בשארית כוחותיה של הכנסת ה 22 אנחנו פועלים למען היקר לנו. ביום רביעי, הייתי שותף לועדה המסדרת (מחליפת ועדת הכנסת) שהחליטה, פה אחד, להעביר לועדת הכספים את הדיון על "חוק קמיניץ" (תיקון 116 לחוק התכנון והבניה). בהקשר זה, ביום ראשון אשתתף בפגישה של ראשי מועצות אזוריות וח"כים עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ערן קמיניץ שנושא , מבחינתו בגאווה, מבחינתנו בדאגה, את היוזמה לתיקון שיוצר מציאות בלתי הוגנת כלפי חקלאים ובני מיעוטים ברחבי הארץ.


יהודי, דבר ערבית! גילעד סוויט הוא המייסד של ״מדרסה״, מיזם ללימוד ערבית בחברה היהודית, מיזם חברתי-קהילתי-טכנולוגי ללימוד ערבית מדוברת. רוב עצום של היהודים אינם דוברים את שפת השכנים, גם לא ערבית בסיסית. חלקנו גם מפחדים מהשפה והאמת שקשה להאשים אותנו. שנים של איבה, מלחמה וניתוק בין העמים, גובים את מחירם. אבל בשביל להתקרב, צריך ללמוד לתקשר וזה מה שעושים ב״מדרסה״. גילעד סוויט סיפר שיוזמתו מאפשרת למאות אלפי ישראלים לתקשר בערבית מדוברת – בקורסים מקוונים, במפגשי שיח וברשתות החברתיות – והכל בחינם!


עובדים בשבילכם דיפלומטיה - תרגלתי את האנגלית שלי בפגישה עם בכיר במשלחת האיחוד האירופי לישראל. בנואה שאפה הצרפתי נתן לי תחושה שיש גורמים רציניים באיחוד ששואלים את עצמם ברצינות – למה להמשיך ולהשקיע כאן זמן וכסף ללא תוחלת. הוא אמר את זה בעצב, לא בהתרסה והעציב אותי איתו. תקציבים - כתבתי לבכירי האוצר, עמדתי בקשר עם בכירים במשרד הבטחון והפעלתי תקשורת באשר להקפאת תקציבים מובטחים שהאוצר לא מעביר למשרד החינוך (הסעות תלמידים, בניית בתי ספר, עליית נוער - נעל"ה) ולמשרד הבטחון (ספקים ישראלים רבים). מהלכי האוצר גוררים אי יציבות כספית של רשויות מקומיות ושל קבלנים, קודם זעירים וקטנים ובהמשך הבינוניים והגדולים. מסחר חקלאי - המשכתי לפעול עם חקלאים ואנשי המימסד הבטחוני בכדי לחדש את המסחר בין מגדלי העגלים והרשות הפלשתינאית.


מגיע גם לנו הודא אבו ערקוב, מנהלת ALLMEP, ארגון גג של ארגוני שלום במזה"ת אומרת ש"רוב הסכסוכים הלאומיים דומים במהותם זה לזה. הסכסוך הישראלי-פלסטיני למשל, דומה מאוד לסכסוך בצפון אירלנד. גם שם עורבו באופן קטלני הבדלי לאום, דת ומאבק לעצמאות. גם שם פעלו צבא וארגוני טרור. אך שלא כמו כאן, בשנה שעברה חגגו שם 20 שנה להסכם פיוס."


כפריי כל המדינה – התאחדו! בשולחן הקיבוצי של המועצות האזוריות ברכנו את ניר מאיר על בחירתו המחודשת כמזכיר התנועה הקיבוצית. בשבועות האחרונים, הבחירות התלהטו וחרגו מגבול הטעם הטוב; יצרי הבחירות הארציות זלגו הפעם, לצערנו, גם למעוז הקומונות החקלאיות. יחד עם שי חג׳ג׳ - Shay Hajaj, יו"ר מרכז המועצות, סקרנו את סדר היום שיוביל את המרחב הכפרי בחודשים הבאים. בכוונתנו לנצל את הבחירות בכדי למצב את צרכי החקלאות וההתיישבות הכפרית בקידמת סדר היום של כל הרשימות - חוקי החקלאות וההתיישבות, שיקום החקלאות הישראלית, ביטול מדיניות החנק על הבניה למגורים במושב ובקבוץ והגנה על שטחי החקלאות שלנו. שוב קראנו לשיתוף פעולה – ראשי התנועות, המועצות, הח"כים והארגונים הכלכליים.


אומות הסטארט אפ זיקה אב צוק, סמנכ"לית פיתוח עסקי בחברת סיסקו מנסה להפיל גבולות באמצעות הטכנולוגיה, לחבר בין רמאללה לתל אביב, לעמק הסיליקון ולעולם כולו. היא מחלוצות העבודה עם תעשיית ההייטק הפלסטינית, שגדלה בעשור האחרון בצעדי ענק ומספקת אופק לאלפי צעירים. היא גילתה בין ישראלים ופלסטינים דמיון מופלא, שמתבטא דווקא בכושר המצאה, חדשנות (והומור משותף). הפלטפורמות המשותפות, שהיא היתה שותפה להקמתן, יכולות לטענתה להפוך את ההייטק למנוע הפיוס בין העמים.


מאין ולאן הקדשתי השבוע יום צילומים לערוץ כנסת, שמתיימר להפיק סרט על מקורות צמיחתו של הח"כ החדש – ישן – חדש – ישן (חדש?) שבא מירכתי ארץ. הבמאי הצליח לחלץ ממני דמעות (לא קשה) וזכה להכרות עם תואר, החניך המדהים, המיוחד ומעורר ההשראה, שליזי ואני חונכים במסגרת "מצמצמים רווחים". בהמשך, הקסמתי את עצמי בראיונות שהענקתי לרשת ב' (תיקון 116) ורדיו דרום (נושאי בטחון בעוטף).בימים האחרונים המשכתי בפגישות עם ראשי מועצות אזוריות והחלתי במרתון פגישות עם ראשי המטות של כחול לבן בכל המועצות האזוריות בישראל. אני עומד לרשותם בתחומי חקלאות, התיישבות ושלטון מקומי. השבוע שמעו את זה הרמ"טים לימור דפנא מ"ברנר", גלית הופמן מ"גזר" ובני פרסקי מ"גדרות". נפגשתי עם בנות ובני המכינה הקדם צבאית עין פרת שבעוטף עזה. לא דיברנו ישירות פוליטיקה, התמקדנו במסלול חייהם בשנים הקרובות, כצעירים שבני דורי זקוקים להם כחיילים וכאזרחים משמעותיים.


כולנו פולנים פרופ' נורית שנבל, חוקרת תהליכי פיוס בין יחידים וקבוצות, סיפרה על מחקרים שמראים כי כל צד רגיש הרבה יותר לפגיעות שהוא סופג, להיותו קורבן והרבה פחות לפגיעות שהוא גורם לזולתו. נורית מבקשת שנבין מה הצרכים הפסיכולוגיים של כל צד בסכסוך א-סימטרי ואיך הסיפוק שלהם יכול לקדם פיוס אמיתי.


כפר זה בית ביום המורה שחל אתמול, ביקרתי בכפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי, שמנהל תומר גולדפרב חברי לנשק מ"שלדג". תומר החליט לעצור קריירה צבאית ולהתמסר לחינוך. בכפר, בפנימייה ובמשק החקלאי שבו, מתקיים קונצרט אנושי וציוני מרטיט. מאות צעירות וצעירים מוצאים ב"יוענה" בית חם ומחוייב לעתידם, בית שלרבים מהם אין במשפחתם. כחמישים כפרים - פנימיות שמקיימים את חלום קליטת העלייה, מיזוג שבטי ישראל ובניית עתיד לילדי האומה פרוסים ברחבי הארץ. בהם נלמדת המולדת - ברגליים, החקלאות - בידיים, המדעים - בראש והזיקה ליהדות - בלב. גם על הנכס הזה אנחנו מחוייבים להגן!

בזמן שנלחמנו פרנצ’סקה בורי, עיתונאית איטלקייה שראיינה את ראש החמאס בעזה, זכתה בפרסום עולמי על דיווחיה מהמזרח התיכון ונשאה את הנאום המרכזי בטקס פרס נובל. היא מפצירה בנו להתבונן באנרגיה העצומה שאנחנו משחיתים, לטעמה, בסכסוך המתמשך. "בעזה", היא אומרת, "לא חשתי שנאה כלפיכם אלא בדידות גדולה".


צריף ישן, סיפור ענק קפצתי עם ליזי לביקור לילי בחצרים, הקבוץ המיוחד שנפרדתי מניהולו בטרם עת, בכדי להשתתף בנסיון להחזיר את ישראל לנתיב הראוי. אירי קסל, חבר הקבוץ, הדריך אותנו בתערוכה הנוגעת ללב ולראש, תערוכה שהוקמה לאחרונה בצריף ישן, בלב הקבוץ: מלים ותצלומים, מוצגים ומסכים שמספרים בצניעות סיפור מופלא, על מסע תלאות קסום של חלוצים עקשנים אל מול אתגרי הביטחון ומזג האוויר, על האדמות המלוחות ותוך דילמות ערכיות חברתיות – כלכליות שלא נס ליחן. קראו בבקשה את מלות התפילה, על סף הנבואה, של מגילת היסוד שנכתבה בשנת תש"ז, 1946: "ראשיתנו מצער ואדמתנו דלה, אך אמונתנו גדולה. אדמת נגב זו תרווה מים וזעת אפיים ואף תנוב יבולי ברכה, עוד יוריק כאן הדשא בינות לבתים, ופרחים יבצבצו בשלל צבעים. עצים ירוקים יתנשאו אל על וציפורי רנן יקננו בתוכם. קהל גדול ישובו אלינו, אחים קרובים ורחוקים מהארץ ומהגולה ושחוקם של ילדים עוד ישמע בכל פינה".


תנו צ'אנס לשלום פרופ' דן אריאלי, כלכלן התנהגותי, איבחן בפנינו את כשל ההתנהגות האנושית בלקיחת סיכונים: כשאתה מציע לאדם להמר על שתי חלופות, שבאחת סיכוי קטן להפסיד ובשניה סיכוי גדול להרוויח, רבים יוותרו על ההימור. כשהויתור הזה קורה שוב ושוב ושוב, הוא הופך למהלך לא ראציונאלי. בכדי להתקדם לפתרון הסכסוך מציע דן להתבונן עליו כאוסף ארוך של הזדמנויות לקחת סיכונים סבירים, שאנחנו שולטים עליהם ובטווח הארוך מייצרים לנו אופק חיובי.


שבת שלום, אלון

6 צפיות

©2019 by אלון שוסטר. Proudly created with Wix.com