חיפוש
  • אלון שוסטר

מילים לשבת ט' באלול התש"פ

שלום לחברות ולחברים,


שני אחים יצאו לדרך

ג'קי לוי, ראש העיר בית שאן, עמל – שכם אל שכם עם יורם קרין, הקולגה שלו מהמועצה האזורית  - על מציאת מתווה לפתרון סוגיית הנגישות לנחלי עמק המעינות, בדגש על נחל האסי שעלה לכותרות ענק.

אורלי לוי - אבקסיס, אחותו, הורידה את רכבת העמק מהפסים הראציונאליים שלה ויצאה לדייט פרוע עם השד ההוא, מהבקבוק ההוא.

לוי א. משקרת (ביודעין או מתוך שמועה כוזבת) ומסכסכת (בניגוד משווע לאחריותה "לקידום קהילתי").

לוי ג. מבין את מורכבות החיים ופועל גישורית, ממש כפי שהשרה הקהילתית היתה אמורה לנהוג.

תושבת עמק המעיינות המשתלחת בחבריה לשכונה, מסתתרת מאחורי ענין רציני, שניתן לפתור אותו על ידי פעולות קהילתיות אחראיות וממטירה על הציבור הישראלי המתוח ממילא  - שלל כבד מנשוא של רוע, קיצוניות ופשפוש חולני בזיכרונות עבר סלקטיביים.

בני הלויים, תהיו ג'קי.


אפשר אחרת

הרשת של רמי לוי, כך למדנו ברשת של העולם, מחבר הקבוץ הדתי "מירב" אשר בגלבוע, פעלה באופן תמוה ביותר כאשר החזירה לחקלאים ארגזי עגבניות שנשלחו לרשת, על פי הסכם סדור. הנימוק שנמסר הוא: העגבניות אינן ראויות למאכל. הסירו דאגה מלבכם, העגבניות מצוינות ונמכרו לאחרים במחירים טובים יותר. אגב, באותה עת, כך נמסר על ידי החקלאים, מכרה רשת רמי לוי עגבניות מטורקיה.

כעת, רמי לוי מתרה בקיבוצניק שיתנצל על פרטי הפוסט או שייתבע. אל תדאגו, אני מכיר את הקיבוצניק...הוא לא נבהל בקלות.

רמי לוי אומר תמיד שהוא אוהב את החקלאים הישראלים ומכבד אותם. על כך שואלים הגששים: "דייג אוהב דגים? אז למה דג אותם?"

מיכל אנסקי אוהבת את החקלאים הישראלים ומפרגנת להם עד הסוף. היא יודעת להעריך את איכיות התוצרת כחולבן ואת המקצוענות של יצרניה.

היום סיירנו, מנכ"ל החקלאות ואנוכי, יחד עם מיכל ושותפיה בשוק האיכרים שבנמל תל אביב, אותו הם מנהלים למעלה מעשור ובו פגשתי חקלאים מארבע כנפות ארץ שמביאים לשפת הים התיכון את פירותיה וירקותיה הנפלאים של הארץ זבת החלב והדבש שלנו. קונים קבועים מגיעים (מנהריה, למשל) כדי ליהנות מהחוויה האירופית משהו ומהשפע הצבעוני והטעים להפליא.

המשרד יקדם שווקי איכרים ברחבי הארץ, במגמה לכרסם בבלעדיות ההולכת וגדלה של רשתות הענק ולחזק את כושר המיקוח של החקלאים "הקטנים".

שלום יומני

השבוע חדרה מעט בינה לקודקודי מחרחרי הבחירות. בחודשים הבאים נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי לתחזק עבור אזרחי ישראל ממשלה מתפקדת, תוך עמידה על עקרונות ההסכם שחתמנו לנוכח פני האומה, לפני חודשים ספורים בלבד.

השבוע פגשתי את שגרירי הולנד (מעצמת חקלאות שרואה בנו שותפים לדרך החקלאות האיכותית), ויטנאם (מעריצים את הידע הישראלי ומבקשים להרחיב את הסחר איתנו) וארגנטינה (תירגלתי הספרדית מהבית וקבלתי הצעה לשת"פ גדול בארץ הענקית).השבוע אספתי כמה וכמה דמויות שעסקו בפרוייקטים משותפים עם ירדן בתחומי החקלאות (ברוך שפיגל, פרופ' יוסי לשם, ראשי המועצות של עמק הירדן ועמק המעינות, יזמים ואנשי משרד החקלאות), דיברתי עם בכיר ירדני והסכמנו שצריך לחדש את היוזמות הנפלאות שהואטו בעקבות המכשולים המדיניים והבריאותיים. השבוע התראיינתי לקלמן וליברמן ברשת ב', לברדוגו ווילנסקי בגלי צה"ל, ליומן הבוקר של ווי נט, ליומן הצהריים של גל"צ, לרדיו 102 ולרדיו 90. השתתפתי בשיחת זום עם פעילים פוליטיים.  


הגר הגר בתוכך

סיור השבוע שלי הוקדש לאחינו הצ'רקסים והדרוזים חזית הצפון. בריחנייה רקדתי בלבוש קווקזי מסורתי ונפגשתי עם חקלאים מקומיים.

בחורפיש קיבלתי אות הוקרה ממשפחתו של אל"מ נביה מרעי ז"ל שפעלתי שנים להנצחת מורשתו כישראלי פטריוט ודרוזי גאה.

בבית ג'אן גיניתי בלשון תקיפה את האלימות הקשה של קבוצה מבני המקום כלפי פקחי הסיירת הירוקה. בפגישות עם ראשי המועצה, חקלאים, נכבדים ופעילים פוליטיים הבנתי את עומק הכאב, התסכול והזעם שנצברים בלבבות האחים שכרתו עימנו ברית דמים ולתפיסתם, אנחנו מפרים אותה בחוסר מענה לצרכיהם בתחומי הפיתוח הדמוגרפי והכלכלי.

השייח' מואפק טריף, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית ליווה אותי בישובי המגזר וגם הוא שטח בפני את אכזבתו העמוקה מהמימסד הישראלי ביחסו לבני עדתו ואליו, אישית.

עוד אתגר סבוך, שאין בו רק טובים גמורים ורק רעים מוחלטים; גם כאן נחוצה הרוח המפייסת, החכמה, של ג'קי לוי מבית שאן.


שבת שלום ושנת לימודים פוריה, אלון

3 צפיות

©2019 by אלון שוסטר. Proudly created with Wix.com