חיפוש
  • lior toshia

מילים לשבת ז' בתשרי תש"פ

שלום לחברות וחברים,

Whatsup? כוחותינו בכנסת ובממשלה מוצפים בהודעות וואטסאפ זועמות ומבוהלות. אנחנו מואשמים בבגידה, החרבת הדמוקרטיה הישראלית, הפיכת ישראל לדיקטטורה. על מצפוננו נקשרת המציאות בישראל לזו המתקיימת בצפון קוריאה ובזו שהיתה בגרמניה הנאצית ובארגנטינה של המשטר הצבאי הנורא.

איך להגיד את זה במתינות כחולבנית? הגזמתן חברות, הפרזתם חברים. זו הערכה בלתי הוגנת ובלתי מדוייקת בעליל של המציאות. בישראל נכלאים מפגינים ונעלמים? בישראל רוצחים מתנגדי שלטון? בממשלת ישראל ובכנסת אין מי שנאבק על חופש ביטוי בזמן מגיפה? באמת אפשר לקרוא "הרס הדמוקרטיה" להשוואת נהלי ההפגנות לנהלי ההתכנסות האחרים במדינה, במתווה שהומלץ על ידי אנשי מקצוע ובפיקוח פרלמנטרי ומשפטי? אפשר להתנגד לכך, גם בחריפות... אבל הרייך השלישי? צפון קוריאה? הפשיסטים מארגנטינה?

מה עובר עליכם, אנשים כואבים? אולי תרגיעו, נשים מודאגות? אנחנו, כחול לבן, מבינים היטב את המניפולציות שמתקיימות בתוך הממשלה, גם מראשה, כנגד חופש ההפגנה ונדאג לשלם את המחיר הקטן ביותר שיהיה נחוץ למען שלום הציבור. אנחנו נדאג לשלום המתפללים ולשלום הצרכנים, לשלום העובדים ולשלום הנופשים, הספורטאים והחוגגים. נקבל החלטות מושכלות, שלוקחות בחשבון את צרכי התעסוקה והכלכלה ואת חובת ההגנה על הבריאות.


חברה כתבה לי: "אני מאמינה בכל ליבי שאתם עושים את המיטב אבל אני רוצה לשתף אותך שהיאוש והקריסה בשטח עצומים! ובמקביל השיסוי והשנאה. לב הבעיה זה לא הקורונה אלא ההנהגה. קשה להיות אזרח ישראלי בימים אלה!" עניתי לה: אני משוכנע שחלק מההנהגה הישראלית הבכירה פועלת בחוכמה, בהוגנות ובאחריות, בהשראת אותם ערכים שמנחים אותך בחייך. ראי נחמה פורתא בחלק זה של ההנהגה.


לפני זמן קצר, השר יזהר שי כתב לחברי הכנסת של כחול לבן: "כל הכבוד ללוחמות וללוחמים שלנו בכנסת בראשות איתן ואבי. כל הכבוד לגבי שנשאר שם כל הלילה. כל הכבוד לכולכן וכולכם שהייתם ערים מסביב לשעון ונלחמתן/ם שם, שוב מנענו בזכותכן/ם דריסה בוטה של הדמוקרטיה. גאווה להיות חלק מהסיירת ששומרת על מדינת ישראל.

ותודה לכן/ם ובקשת סליחה מכן/ם, כל מי שכתבו לי בפרטי ולא הצלחתי עדיין לחזור אליכן/ם. כמו אצלכן/ם גם המסך שלי מוצף באלפי הודעות שמלמדות אותי מה צריך לעשות למען מדינת ישראל ומחביאות את ההודעות החשובות באמת. אוהב אתכן/ם ושולח לכולכן/ם חיבוק." ח"כ מיכל וונש קוטלר הגיבה: "אני אוסיף תודה - לכולם - על היות כחול לבן מקום המאפשר ומעודד שיח מכבד ומכיל. אין בעיני עדות יותר מוחשית להיותנו אלטרנטיבה שלטונית ומקור לתקוה לכלל החברה הישראלית שהדברים צריכים ויכולים להיראות, להישמע ולהתנהל אחרת. אני אסירת תודה על ההזדמנות להיות לחלק מנבחרת המהווה את ׳השינוי אותו אנחנו רוצים לראות׳, גם ולמרות שזה מורכב ומאתגר."

תומך מאוכזב (שמילותיו היו כואבות אבל בין המלים הראשונות לא מצאתי "דיקטטורה, בגידה, הרס הדמוקרטיה" וכיו"ב תועבות), גרם לי להשיב לו כך: אני מבקש שתהיה משוכנע שלא איבדנו את קשר העין עם המטרה, לא ניתקנו מבסיס האם של הערכים שלנו. בדרכנו הפשוטה והעניינית, אנחנו מתעלמים לחלוטין משיקולים אלקטורליים ומקבלים החלטות בראייה כוללת, אסטרטגית. אנחנו שומרים על הדמוקרטיה הישראלית לעת משבר, לא פוגעים בה. אנחנו מאזנים בחוכמה בין צרכי הבריאות והכלכלה, תוך התבוננות חסרת פניות במציאות. אנחנו מטמיעים את שיקולי אמון הציבור בהחלטות שלנו. ...וכן, אנחנו יודעים שלא הצלחנו ולא נצליח בכל החלטה. אגב, לאף אחד אין מונופול על הצלחות. לטעמי, קריאות השבר על קץ הדמוקרטיה ועל דיקטטורה הן מופרכות ומעליבות את האינטליגנציה של אומריהן. בתורנות שלנו, בה בחרנו לקפוץ לבריכת הבוץ הזו ולא לשבת ביציע, לא תיפגע הדמוקרטיה אלא יוגבלו חופש העיסוק, התנועה וההתכנסות, במידה הראויה לעיתות משבר אקוטיים. אשמח לעמוד בקשר בהמשך.


ובינתיים בשטח במחצית השבוע הצפנתי ל"מטה אשר" ו"מעלה יוסף", בפינה הצפון מערבית של ישראל, במקום בו המרחק ממרכז הארץ מצטרף, כאתגר, לחיים בצל האיום הביטחוני. ראשי המועצות האזוריות, משה דוידוביץ ושמעון גואטה ויעל רון בן משה (מרשימת כחולבן לכנסת), הציגו לי הצלחות מקסימות (תנופת קליטה, חקלאות מפוארת, קהילות ערכיות) ואתגרים לא פשוטים (מיגון, תקציבים למחקר ופיתוח, לרפורמת לולי ההטלה, לתשתיות נוספות, מגבלות על הצמיחה הדמוגרפית בישובים הכפריים ועוד). במשרד, התוודעתי ליוזמה מקסימה, שמובילות אורלי וילנאי וניצן מייזלס, שמשלבת חדשנות, חינוך ואחריות לבעלי חיים. בהמשך, נבחן את היכולת של המשרד לקחת בכך חלק. הקלטתי ברכה לועידה שמובילה ממשלת פולין בסוגיות של בטחון מזון. הועידה תתקיים ביום הכיפורים. קיימתי פגישה תוך משרדית על הקווים המנחים את הקמת שדות פוטו וולטאיים בשטחי חקלאות. השתתפתי בשתי ישיבות ממשלה. שוב התראיינתי לברדוגו ביומן הערב של גל"צ, לצבע הכסף ברשת ב', לאטילה שומפלבי ברדיו 90 ולרדיו צפון.שלילי לי לפני יומיים, תקפו אותי רעידות והחום עלה. למחרת בצעתי בדיקת קורונה והיום קבלתי תשובה חיובית – אני שלילי לקורונה. הבת שלי הגיבה (בוואטסאפ, אלא מה): "לא להאמין שיש עוד מחלות בעולם"... אכן, בתי האהובה, יש עוד כל כך המון מחלות וכאבים ומשימות וציפיות. נשתדל לעסוק גם בהם, בזמן שאנחנו מתמודדים עם הטורף התלת ראשי הזה: מערער הבריאות, מזעזע הכלכלה ומקטב החברה.

חבר כתב לי אלונצ'יק, יקירי, אני יכול רק לנחש אילו מחשבות טורדות את ראשך, מחשב עלות מול תועלת... (אישי, ערכי, - לא פוליטי ) מגלגל סימולציות של התסריטים השונים העשויים או חלילה עלולים להתרחש ודרכי הפעולה העדיפות בכל אחד מהמצבים. אני גם רואה ויודע שאתה נתון ללחצים לא פשוטים מצד מבקריך החריפים שלא תמיד בוחלים במילים קשות. למרות חילוקי הדעות ביננו (ואני מודה שלי יותר קל לדבר ולהיצמד לעקרונות תאורטיים ואילו אתה חייב בהחלטות מעשיות), רציתי לשוב ולהבהיר שאני מאמין לך ובך, סומך על שיקול הדעת המוכח שלך, מעריך מאוד את האומץ והנחישות ואפילו אוהב אותך כחבר יקר. (כידוע לך אני שותף פעיל במחאה הציבורית שנשמעת בימים אלו ברחובות, בצמתים ובכלל, אבל אין בכך להעיב ולו במעט על העולה מהכתוב לעיל) אם תצטרך נהג, שומר ראש, מליץ יושר, אני לרשותך 24/7. מאחל ומקווה שתהה לנו שנה טובה, שנה בריאה, שנה מועילה, שנה רגועה, שנה נורמאלית למען השם..... !!! תמשיך בכוחך זה לפעול למען המגזר שאתה מופקד עליו, אתה עושה נפלאות.

וקול דממה דקה ישמע ניכנס לשבת שלפני יום הכיפורים עם "ונתנה תוקף", הפיוט היהודי העתיק, שהולחן על ידי יאיר רוזנבלום והוקדש ל 11 בני קיבוץ בית השיטה שנהרגו במלחמת יום הכיפורים. מבצעים: הגבעטרון. סולן: חנוך אלבלק.


שבת שלום חברות וחברים, גמר חתימה טובה, אלון

6 צפיות

©2019 by אלון שוסטר. Proudly created with Wix.com