חיפוש

מילים לשבת ד' באב התש"פ

שלום לחברות ולחברים,


קול העם

אתמול בבוקר, רגע לפני פגישתנו, אמר הנשיא למנהיגי האומה: "חדלו מהשיח על הקדמת בחירות. הרפו מהאפשרות האיומה הזו בימים אלה, והישמרו לכם ממנה. מדינת ישראל אינה בובת סחבות הנשרכת אחריכם, בעודכם מתקוטטים ללא הרף".

אסור לחבק, אז גם כשנפגשנו, הסתפקתי בהשקת המרפקים המשונה ולא יכולתי לעשות את מה שכל כך רציתי: לחבק את כבוד הנשיא חזק חזק. הסתפקתי ב"תודה, כבוד הנשיא".

כמה פשוט

תפקיד הממשלה: לשרת את האזרחים, לאורך זמן.

תפקיד האופוזיציה: להפיל את הממשלה, בהקדם.

צרכי האזרחים: למגר את המגיפה ולייצב את הכלכלה.

בחירות עכשיו: שמחה לאופוזיציה, אסון לאזרחים.

כחול לבן: מתנגדת נחרצות לבחירות.

...תשלימו בעצמכם.


הרפובליקה הישראלית הראשונה

הוירוס שיבש את חיינו והטריף את מערכותינו. ברחובות ובפרלמנט - יד איש באחיו, בינתיים רק בדיבורים...ו על הגבולות - הרוע חורש מזימות ומנסה ליישם אותן.

האם נצליח לרכז תשומת לב מספקת לשני התחומים הקריטיים של הקיץ הזה: המגיפה ומעלליה, ציר הרשע ותוכניותיו?

האם נצליח לייצר סביבת עבודה פוליטית שתאפשר  את מיגור המחלה, שיקום הכלכלה וריסוק מזימות האויבים?


ש.ש.ש

כשהיינו נערים הקמנו את "שותפות שדרות שער הנגב" (ש.ש.ש), חלמנו על חיבור הגון והוגן בין בני העיירה לבני הקבוצים והמושבים שסביבה והקמנו את "גשר", גרעין לשנת שירות, במסגרת גרעיני "עודד" של הנוער העובד והלומד. לא היינו לבד, גם לא הראשונים; איציק בן דוד מקבוץ גבים היה נביא השותפות האזורית, שהיום קוראים לה "אשכול רשויות". 

בשלהי כהונתי כראש המועצה האזורית "שער הנגב", גיבשתי עם אלון דוידי, ראש העיר שדרות ויחד עם המועצות שלנו, הסכם לגבולות ולחלוקת הכנסות בין הרשויות. טווינו רשת של הסכמות, שבאות מתוך הערכה הדדית ומתוך ההבנה ששכנות טובה בונים כמו שמקימים גשר, בין שתי גדות שוות. כך עשינו בשנות השבעים וכך בנינו עתיד משותף, בחלוף שני דורות.

שר הפנים חתם השבוע על ההסכם אותו הגישו לו אלון דוידי ואופיר ליבשטיין, מחליפי בשער הנגב. בניגוד לרמיסת מועצות אזוריות במצבים דומים, הפעם, קיבל השר דרעי החלטה ראויה, שתאפשר לשכנים -  לחזק הן את העיר והן את  והכפר, הן בתחום הכלכלי והן בתחום הדמוגרפי.


יומן השבוע

ליוויתי את נשיא המדינה בביקורו ב"לקט ישראל", עמותה שמקיימת שתי מצוות ענק: האכלת רעבים בישראל והנגשת זכות זו לחקלאי הארץ. על הדרך, שב הנשיא וביסס את תמיכתו בחקלאות הישראלית ובחקלאיה.

ביקרתי במועצה האזורית עמק חפר, בליווי ראשת המועצה, ד''ר גלית שאול וסגניה חזקי סיבק ויעריב. נחום איצקוביץ,  מנכ''ל המשרד, בן העמק אשר כיהן שנים רבות כראש המועצה, שמח להשתתף איתי בסיור . סיירנו באתרים של חינוך חקלאי וימי, בחוות גידול אצות המקדמת את החקלאות הימית בישראל, במשתלה העובדת עם רובוטיקה מתקדמת, בבית אגודות המים של יישובי הסביבה ובית אריזה חדש למלפפונים במושב אחיטוב.
למדתי מיואל ריבלין, בנו של הנשיא, שממונה על התכנון הכפרי בחטיבה להתיישבות, על הקמת יישובים לחרדים, לבדווים ולשאר ישראל במרחב הנגב הצפוני.

שוחחתי עם ח"כ יצחק כהן, סגן שר האוצר, על ההיבטים הכספיים של שנת השמיטה בהקשר לחקלאי ישראל.

הכרתי מראשי הקרן לנזקי הטבע (קנ"ט) את פועלה למען ביטחונם הכלכלי של החקלאים ועל  הצורך להרחיב את הביטוח למען יציבות ענפי הצומח והחי.

שוחחתי עם ארגון מגדלי ההדרים שהיו אימפריה והיום זקוקים לסיוע.

ברכתי את מובילי הגינות הקהילתיות בארץ, תוכנית שממומנת ומובלת על ידי משרד החקלאות, בראשות אביגיל הלר.

ח"כ סעיד אל חרומי ("המשותפת") יזם עימי ועם בכירים במשרד שיחה על החקלאות הבדווית בדרום. סוהא אגבריה, היועצת שלי לעניני ערבים, תרכז את הטיפול בנושאים.  

קבעתי עם ח"כ מיקי יחימוביץ, יו"ר ועדת הפנים והסביבה, את אבני הדרך לצמצום/ביטול של יבוא פרות וכבשים באניות ולשיפור רווחת בעלי החיים במסעם לארץ הקודש.  

פגשתי עם אנשי משרדי החקלאות והחוץ את שגרירי ספרד ואתיופיה.בשיחות וידאו דיברתי עם ג'רמי בן עמי, נשיא "ג'יי סטריט", השדולה היהודית הליברלית ועם הרב מארק שנייר וקהילתו מניו יורק.

שוחחתי עם פעילי כחולבן במגזר הערבי, השתתפתי בישיבות הממשלה ו"שרינו" (שרי גוש כחול לבן).

קיימתי ראיונות ל"קו למושב", "מגזין משק החלב והבשר", "יבול שיא", עיתוני שער הנגב ודרום השרון. התראיינתי לרדיו צפון, רדיו קול הגליל העליון ו"קול ברמה".


בלי ידיים

בגבעה שער הנגבית מבודדת ומאווררת כנדרש, הצופה אל הרי יהודה מזה והים התיכון מזה, אנחנו חוגגים היום לנוה, הנכד שלנו, יום הולדת שלוש. מנהג עדות הקורונה הוא שהשמחות מצומצמות משתתפים והחיבוקים אינם בתפריט.

איך, לכל הרוחות,  גדל דור, בלי מגע של סבתא ובלי נשיקה של סבא?

איך מתרגלים סבא וסבתא לבטא את הכמיהה לנכדים שלהם ממרחק, בלי לגעת, בלי חיבוק, בלי לטיפה?

מתאים לי להכניס אתכם לשבת עם המילים הקסומות של בן המושבה, אהוד מנור ולחנו הנוגע של בן הקבוץ, מתי כספי: "זו ילדותי השניה".


דרך עינייך בת,

אני רואה ומגלה שוב עולם.

דרך ידייך אלמד

לגעת שוב בגלי הים.

דרך שפתייך בת,

טעם חדש למילים.

ואיתך שוב אגדל בלי לחשוש -

אנחנו כבר בני שלוש.


שבת שלום, אלון

4 צפיות

©2019 by אלון שוסטר. Proudly created with Wix.com