חיפוש

למה אני תומך בניר מאיר למזכ"ל התנועה הקיבוצית


התנועה הקיבוצית, על מאות קבוציה, היא פאר של יצירה ישראלית, ציונית וסוציאליסטית. מזה מספר דורות שהקהילות התוססות המבוססות על משקים חקלאיים ותעשייה, והנפתחות בהצלחה בשנים האחרונות לעולם של ענפי השירותים וההיי-טק, מוכיחות לכל הספקנים כי האידיאל של קהילות קטנות המנהלות את חייהן באופן דמוקרטי וברמות גבוהות של שיתוף כלכלי וערבות הדדית יכול להתקיים ולשגשג. הוא שומר על חיוניותו אפילו, ואולי ביתר שאת, בתוך תרבות אינדיבידואליסטית המקדשת את הפרט ובתוך מערכת כלכלית קפיטליסטית המונעת מרווח כספי.

למרבית קוראי שורות אלה ודאי זכור שבמהלך עשורי המשבר בתנועה הקיבוצית, נדמה היה לרבים, רבים מדי, כי הקבוץ סיים את תפקידו ההיסטורי. משפט קיבוצי ידוע מאותה תקופה בשלהי שנות ה-90 היה אומר ש"הקיבוץ היה בלי ספק המצאת המאה, אבל עכשיו המאה נגמרת."

והנה, כשאנחנו בעיבורה של המאה ה-21, הקיבוצים בישראל זוקפים את קומתם בביטחון גדול לגבי עתידם. הם כעת עובדה ברורה ובלתי ניתנת לערעור. את ההצלחה הזו יש לזקוף מחד לחברי הקבוצים שלא וויתרו וכמובן לצעירים השבים לחיות בקבוצים ולגדל בהם את ילדיהם, ומאידך יש לזקוף אותה גם להנהגה שפילסה, וממשיכה לפלס, את דרכם של הקיבוצים בתוך המציאות הבלתי נודעת, הכאוטית לעתים, של מדינת ישראל.

התק"צ, כארגון המטריה של קבוצי ישראל, נחל הצלחה מרשימה במשימתו זו, תחת הנהגתו של ניר מאיר. הוא מצליח להוות גם כוח פוליטי משמעותי שעומד בפרץ מול יוזמות של פקידי ממשלה ומקבלי ההחלטות לפגוע בקיבוצים, וגם מצליח להיות כוח כלכלי משמעותי שמאפשר לקיבוצים את התנאים להתחדשות וצמיחה.

בעבודתו מול רשויות המדינה ומשרדי הממשלה, הוכיח ניר מאיר יוזמה ונחישות, שהיו ביטוי לעומק הדאגה שלו לעתיד הקיבוצים והתנועה כולה. על הדרך, הוא צבר ניסיון משמעותי בשדה הקרב הציבורי, שבלי ספק ישמש אותו ואותנו מול אתגרי השנים הבאות.

המציאות המשתנה תדיר מעלה דילמות עבור לא מעט קיבוצים לגבי עתידם – שאלות של קליטה, התחדשות, השקעות כלכליות וכמובן ההתמודדות עם צעדי מדיניות קשי עורף המכבידים על הקיבוצים ומונעים מהם לצמוח ולהתאים עצמם לרוח התקופה. חוסר הוודאות אינו רק מנת חלקם של הקיבוצים, אלא של כלל אזרחי ישראל. התקדרותה של עננת המשבר החוקתי שפוקד אותנו בחסות ראש ממשלה הנאשם בפלילים, מקשה עלינו לראות את העתיד באופן בהיר. לגבי הקיבוצים, היא מעמידה מהלכים רבים שהשפעתם על עתיד התנועה היא מכרעת, תחת סימני שאלה.

בעת כזו, שבה היציבות השלטונית של מדינת ישראל מעורערת, מי שבמקרים רבים מובילים את המדינה דה פקטו אינם בהכרח נבחרי הציבור, אלא דרגי הפקידות. דווקא עכשיו, חשוב יותר מתמיד שבהנהגת התנועה הקיבוצית יהיו ידיים יציבות ומנוסות על ההגה. כאלה שהוכיחו כבר את יכולתן לנווט את הספינה ולהביאה אל חוף מבטחים.

אני מאמין ביתרון הגדול של כהונה שנייה של ממלא תפקיד מוצלח. כזו שתאפשר לו להביא לידי ביטוי את כישוריו ואת ניסיונו הנצברים. לפיכך, אני קורא לחברות ולחברים להצביע בעד ניר מאיר למזכ"לות התנועה הקיבוצית.

161 צפיות

©2019 by אלון שוסטר. Proudly created with Wix.com