חיפוש

הוגנות ממשלית, הוגנות תכנונית והוגנות סביבתית

קיימנו השבוע סיור במועצה האזורית מטה יהודה, יחד עם העומד בראשה, ניב ויזלמדובר באחת המועצות הגדולות בארץ, אם לא הגדולה שבהן, מבחינת מספר ישובים ותושבים. הסיור מהווה עבורנו הצהרת כוונות של כחול לבן כלפי המרחב הכפרי כולו. אנחנו מכירים את האתגרים, וממשיכים כל הזמן ללמוד אותם תוך כדי תנועה.

אתגר ההוגנות הממשלית הוא אתגר חלוקת הגבולות בין המרחב הכפרי למרחבים העירוניים השוכנים לצידו ובעיבורו. בעידן בג''צי הקרקעות של 'הקשת המזרחית' ראוי לקדם דיאלוג הגון בין ראשי הרשויות הכפריות והעירוניות כפי שעשיתי אני בתור ראש מועצה יחד עם חברי אלון דוידי, ראש עיריית שדרות. לכך צריכה להתגייס בתמיכה גם הממשלה וחבל שאנחנו לא רואים יותר יוזמה של משרדי הממשלה בכיוון הזה.

בנוסף, ישנו אתגר ההוגנות התכנונית, בדגש על קביעת זהות הכפר הישראלי במאה ה 21. רכיב זה נוגע גם לפיתוח תעסוקה בכפר והתאמתה לעידן הנוכחי, שבו החקלאות לבדה כבר לא מצליחה לפרנס משקים. בהקשר הזה, תיקון 116 (חוק קמיניץ), שעל שינויו נדון מחר בוועדת הכספים של הכנסת, מהווה פגיעה קשה בערך ההוגנות התכנונית ונעשה כל שביכולתנו כדי להביא לשינוי במציאות שהחוק יצר. אחרון חביב מהאתגרים שעלו היום במסגרת הסיור, הוא אתגר ההוגנות הסביבתית. זוהי היכולת של המרחב הכפרי לשמור המרחבים הפתוחים שהוא אמון על שמירתם למען כלל התושבים ולמען בני הדורות הבאים. ההוגנות הסביבתית תמצא את האיזון בין צרכי הפיתוח לבין שמירת הסביבה כל ידי פיתוח הוגן ויעיל של המרחב העירוני: לפני שמרחיבים את הערים אל תוך השטחים הירוקים והפתוחים, שטלי החקלאות, היכרות, הנחלים ושטחי הבור, צריך לוודא שהמרחב העירוני עצמו מנוצל עד תום באופן מיטבי.

אלו האתגרים שיעמדו לנגד עינינו כשנוביל את הממשלה הבאה

5 צפיות

©2019 by אלון שוסטר. Proudly created with Wix.com